Lépésről lépésre – így zajlik a generál építész tervezés folyamata

2024. 09. 04.

Képzeld el, hogy a kezedben tarthatod álmaid otthonának tervrajzát, amelyen minden részlet pontosan úgy néz ki, ahogy elképzelted. Hidd el, mindez valóra válhat, méghozzá gördülékenyen, szakértők segítségével, akik végigkísérnek a teljes folyamaton. Az építkezés nem kell, hogy stresszes és bonyolult legyen – sőt, lehet egy izgalmas, kreatív kaland is!

Az
Xdot-nál pontosan ezt kínáljuk: egy átlátható és élvezetes tervezési folyamatot, amely során lépésről lépésre megvalósítjuk elképzeléseidet. Legyen szó a tervezésről, ötlettervről vagy az engedélyeztetési eljárásról, mi minden részletre figyelünk. 

Nézzük, hogyan zajlik a generál építész tervezés folyamata!

1. Telekvásárlási tanácsadás 

A sikeres építkezés első lépése a megfelelő telek kiválasztása. Az Xdot szakértői igény esetén segítenek a potenciális telkek felmérésében, figyelembe véve az építési szabályokat, a környezeti adottságokat és a közműellátottságot. A telekvásárlási tanácsadás során ügyfeleink választ kaphatnak arra, hogy az adott terület mennyire felel meg az építési céljaiknak, milyen lehetőségek és korlátozások vannak, illetve milyen előkészületekre lehet szükség a tervezés előtt. 

Sokan vágynak nagy, tágas házra, de ez bizony függ a telek övezeti besorolásától és beépíthetőségi mutatójától. Épp ezért érdemes először felvázolni az igényeket és utána ezzel a tényezővel is összevetni a telek adottságait. A hasznos alapterület természetesen növelhető a szintek számával, ekkor viszont már más paramétereket – pl. a szintterületi mutatót és az épületmagasságot – is figyelembe kell venni. Ebben biztos támaszt nyújthat egy építész, mivel napi szinten szembesül ezekkel a szabályozásokkal. Fontos előre tisztában lenni azzal, hogy az elképzelések megvalósíthatóak-e, hogy ne a tervezés közben, már jelentős beruházás után szembesüljünk a problémákkal.

Az Xdot a tanácsadás mellett a megfelelő ingatlan megtalálásában is segítséget tud nyújtani, ugyanis ingatlanközvetítői részleggel is rendelkezünk, így ajánlani is tudunk telket, épülő vagy beköltözhető épületeket. Az aktuálisan elérhető ingatlanokat ITT találod!

2. Konzultáció

Miután kiválasztásra került a megfelelő telek, a következő lépés a konzultáció, ahol az elvárásokat és elképzeléseket részletesen átbeszéljük. Fontos, hogy a tervezés során minden apró részletre kiterjedően figyelembe vegyük a kívánságokat, legyen szó az épület funkcióiról, elrendezéséről vagy esztétikai megjelenéséről. A konzultáció során megismerjük az igényeket, és javaslatokat teszünk a legjobb megoldásokra.

3. Tervezés

Az ötletek és elképzelések megbeszélése után következik a tervezési szakasz. Az Xdot építészei részletes tervrajzokat készítenek. A tervezés során figyelembe vesszük a telek adottságait, az építési szabályokat, valamint az ügyfél igényeit és a költségvetési keretet. A tervek kidolgozása során folyamatosan egyeztetünk az ügyféllel, hogy minden részlet tökéletesen illeszkedjen az elképzelésekhez.

4. Ötletterv készítés 

A tervezési szakasz egyik legizgalmasabb része az ötletterv bemutatása. A modern tervezési technikák lehetővé teszik, hogy ügyfeleink már a tervezés korai szakaszában virtuálisan bejárhassák a készülő otthonukat. Az ötletterv segítségével vizualizálható, hogyan fog kinézni az épület, milyen lesz a belső tér elrendezése. Ennek köszönhetően könnyebb döntéseket hozni, és szükség esetén módosításokat kérni. Az ötlettervi szakaszt javasoljuk akkor is, ha valaki bizonytalan, keresi a telekben rejlő lehetőségeket, illetve nem akar kezdő lépésként egy teljes tervezési folyamatra leszerződni.

5. Design koncepciós szakasz

Ebben a fázisban az ötlettervet formáljuk tovább a megrendelő igényei szerint, addig, amíg el nem jutunk a tökéletes végeredményhez. Ha ez megvan, akkor az anyagot beadjuk a főépítésznek véleményezésre és ezzel zárul a design koncepció. 

6. Egyszerű bejelentés vagy engedélyeztetési eljárás

A főépítészi véleményezést követi az egyszerű bejelentés vagy az engedélyeztetési eljárás – attól függően, hogy az adott ingatlan esetében mire van szükség. Amennyiben szükségszerű, az Xdot építész szakemberei elkészítik az engedélyezési terveket és dokumentációkat, majd benyújtják az illetékes hatóságoknak. Az engedélyeztetési folyamat során ügyfeleinket végigkísérjük, és képviseljük az érdekeiket, hogy minél gördülékenyebben megszerezhessék az engedélyeket.

7. Kiviteli tervezés

A kiviteli terv az engedélyezési terv alapján részletesen kidolgozott koncepció, mely alapján a kivitelezők pontosabban tudják megvalósítani az építkezést – bizonyos esetekben nem feltétlenül szükséges.

Célszerű egy egyeztetés a tervező és a kivitelező között, hogy átbeszéljék, milyen részletezettségű tervekre van szüksége a kivitelezéshez. Alapvetően konzultálni kell az építésszel, hogy javasol-e valamilyen szakági tervről kiviteli részletezettséget (ház összetettsége megkívánhatja a gépész és/vagy elektromos kiviteli tervet, de akár építész kiviteli tervet is).

A statikai kiviteli terv minden esetben szükséges, egyszerű bejelentésnél is, így ez a tervcsomag része. 

8. Művezetés

Az építkezés megkezdése után a építész szakembereink folyamatosan nyomon követik a munkálatokat, és igény esetén művezetést is biztosítunk. A művezetés során ellenőrizzük, hogy az építkezés a terveknek megfelelően halad-e, betartva az építési szabályokat és a minőségi követelményeket. Az esetleges problémákat időben felismerjük és orvosoljuk, hogy az építkezés zökkenőmentesen haladhasson. Az ügyféllel folyamatos kapcsolatban állunk, hogy tájékoztassuk a projekt előrehaladásáról.

A kezdetektől a befejezésig kísérjük megbízóinkat, biztosítva, hogy az építkezés minden lépése professzionálisan és a személyes elvárásoknak megfelelően történjen. Ha építkezést tervezel, és szakértői támogatásra van szükséged, fordulj hozzánk bizalommal. Szakértő csapatunk készséggel áll rendelkezésedre, hogy megvalósítsd álmaid otthonát. 

Vedd fel velünk a kapcsolatot! >>>





További bejegyzések


Hogyan tehető költséghatékonnyá egy nagy energiaigényű ház?

Hogyan tehető költséghatékonnyá egy nagy energiaigényű ház?

Ha ingatlanról van szó, tulajdonosként két dolgot szeretnénk: alacsony energiaszámlákat és magas beltéri komfortot. Az energiaválságot ugye senkinek sem kell bemutatni, így nem is kérdéses, hogy az energiahatékonyságra való törekvés talán még sosem volt olyan fontos, mint ma. Főként, hogy Magyarországon az emberek többsége kimondottan nagy energiaigényű házban él.

Öregedő otthonok modernizálása – lehetőségek és kockázatok

Öregedő otthonok modernizálása – lehetőségek és kockázatok

Az otthonunk az életünk egyik legfontosabb és legértékesebb része. Az évek során azonban, ahogy minden, az épületek is elhasználódnak és megöregszenek. Felújításra van szükség, ami nemcsak a megjelenés és a funkcionalitás javítását jelenti, hanem lehetőséget kínál a korszerűsítésre és az energiahatékonyság növelésére is. A modernizáció ugyanakkor kockázatokat is rejt magában, ezért elengedhetetlen, hogy ezeket a kihívásokat szakértők segítségével kezeljük.

Elégedetlen vagy otthonoddal? Igazítsd álmaidhoz egy gyors átalakítással!

Elégedetlen vagy otthonoddal? Igazítsd álmaidhoz egy gyors átalakítással!

Nem muszáj a nulláról indítani az építkezést ahhoz, hogy álmaid otthonában élhess. Átalakítások, bővítések segítségével sok esetben könnyedén kényelmesebbé, ízlésesebbé tehető egy épület, méghozzá anélkül, hogy azt teljesen le kellene bontani, majd újra felépíteni.