Egy új családi ház felépítése nem kis teher. Rengeteg időt, energiát vesz igénybe, főként, ha laikusként kezdesz bele a munkába. Számos baklövés, hibás döntés, pénzveszteség árán végül beletanulsz, de erre a zökkenőkkel teli folyamatra semmi szükség. Néhány jó tanáccsal segítünk neked, hogy megfontoltan, első perctől felkészülten állj neki a feladatnak.
Helyszín kiválasztása
Minden a telek megvásárlásával kezdődik, ami meghatározó döntés, nagyban befolyásolja az építési lehetőségeket.
Sokan tágas terekre vágynak, nagy házról álmodoznak. Az ingatlan övezeti besorolása és beépíthetőségi mutatója azonban keresztbe húzhatja ezeket a terveket. A hasznos alapterület növelhető a szintek számával, ekkor viszont már más paramétereket – szintterületi mutató és épületmagasság – is figyelembe kell venni. Lényeges, hogy előre tudd, hogy az elképzeléseid megvalósíthatóak-e, hogy ne a beruházás után szembesülj a problémákkal.
Sokan a panoráma miatt a lejtős telkeket részesítik előnyben, így szinteltolásos vagy többszintes házakat terveznek. Azzal viszont tisztában kell lenni, hogy az építési költségeket ez nagyban növeli, valamint a kerti tevékenységek egy részét is hátráltatja.
A telekvásárlás előtt érdemes kikérni egy építész véleményét, aki napi szinten szembesül a szabályozásokkal és felmerülő problémákkal.
Hogyan válassz kivitelezőt?
Az építőipari piacon rengeteg szereplő mozog, tehát a kivitelezőt körültekintően kell kiválasztani. Az építkezés során minden kommunikációt vele kell lebonyolítani, emiatt lényeges, hogy személyes bizalom alakuljon ki a megrendelő és a kivitelező között. A referenciákat, esetleg folyamatban lévő építkezéseket is érdemes áttanulmányozni, valamint az építésztervezők ajánlása is hasznos lehet a döntés során.
Miben tud segíteni egy jó tervező?
Bár a tervező elsődleges feladata nyilvánvalóan a tervezés, ezen túlmenően rendkívül sok területen segíthet, már az építkezés korai fázisától kezdve:
- telekvásárlás előtt gyakorlati tanácsokkal tud ellátni, ami segíti a koncepcióalkotást;
- konzultáció: vásárlás, átalakítás, bővítés kapcsán megoldásokat javasol;
- új épületeket tervez;
- meglévő épület bővítésében, átalakításában, áttervezésében, praktikus módosítások kitalálásában;
- látványtervezés;
- engedélyeztetési eljárás;
- művezetés: építkezés során segíti a kivitelező munkáját és biztosítja a tervek szerinti megvalósítást;
- kiviteli terv: részletesen kidolgozott tervek, melyek alapján a kivitelezők pontosabban tudják megvalósítani az építkezést.
Hogyan válassz építészt?
Mindenki, aki építkezésbe kezd, hibátlan otthonra vágyik, ezért az építész kiválasztása megfontolt döntés kell, hogy legyen. A referenciákat körültekintően kell átvizsgálni, érdemes megnézni, hogy találsz-e a portfóliójában olyan házat, amit el tudnál képzelni magadnak.
Személyes konzultáció minden esetben javasolt, ugyanis ekkor derül ki, hogy kialakul-e a kölcsönös szimpátia. Az építésznek figyelnie kell a megrendelői igényekre, kérésekre, mivel csak így lehet közös, egyedi az alkotás.
További kérdésed van a témában? Vedd fel velünk a kapcsolatot!>>>