Meggyőző érvek, tetszetős tervek és látványtervek, szép ígéretek – mindezek nem jelentenek garanciát arra, hogy az épület a te elképzeléseid szerint, a költségek optimalizálása mellett, professzionális módon valósul meg.
Sokszor a már engedélyezett, jogerős építési tervekről csak a kivitelezés során derül ki, hogy az építész nem a megálmodott épületet tervezte meg. Ráadásul a rossz megoldásoknak köszönhetően a munkálatok akár kétszer annyiba kerülhetnek, mintha egy szakavatott építész, más tervezési megoldását használtad volna.
Mindenki, aki építkezésbe kezd, hibátlan, problémamentes teljesítésre vágyik. Ennek érdekében mind a megbízónak, mind az építésznek a megfelelő lépéseket kell megtennie.
Kérj szakértő segítséget már a kezdetektől!
Az építési lehetőségeket leginkább a telek befolyásolja. A terveket az ingatlan övezeti besorolása és beépíthetőségi mutatója pillanatok alatt keresztbe húzhatja. A hasznos alapterület növelhető a szintek számával, ekkor viszont már más paramétereket – szintterületi mutatót és épületmagasságot – is figyelembe kell venni.
Sokan a panoráma miatt a lejtős telkeket részesítik előnyben, így szinteltolásos vagy többszintes házakat terveznek. Azzal viszont tisztában kell lenni, hogy az építési költségeket ez nagyban növeli.
A telekvásárlás előtt érdemes kikérni egy építész véleményét, aki napi szinten szembesül a szabályozásokkal és a felmerülő problémákkal.
Professzionális és költségtudatos engedélyezési és kiviteli tervek
Az építész több alvállalkozó munkáját fogja össze, akik mind szükségesek a megfelelő minőségű és a megrendelő igényeihez passzoló terv létrehozásához. A munka során egy szakavatott építész a színvonal mellett nagy figyelmet fordít a költségkeret betartására és a pénztárcabarát megoldások alkalmazására.
A precíz kiviteli tervekre nagy szükség van, ugyanis a kivitelezők ezáltal tudják pontosan megvalósítani az épületet. Célszerű egy egyeztetés a tervező és a kivitelező között, hogy átbeszéljék, milyen részletezettségű tervekre van szüksége a kivitelezéshez.
Minden esetben javasolt az építész kiviteli és szakági kiviteli tervek elkészítése, ugyanis magához a kivitelezéshez képest nem jelentős összeg, nem ezen lehet a legtöbbet spórolni, viszont maga az építkezés drágulhat, ha ez nincs kéznél. Továbbá ez védi a megrendelő érdekeit, hogy a kivitelezés során minden a megfelelő módon kerüljön beépítésre, a kivitelező munkáját pedig gyorsítja.
A problémák egy igazán jó építésszel könnyedén elkerülhetők, sőt munkájával akár milliókat takaríthat meg neked!
Az építész kiválasztása előtt azonban a referenciákat körültekintően át kell vizsgálni. Továbbá a személyes konzultáció minden esetben javasolt, ugyanis ekkor derül ki, hogy kialakul-e a kölcsönös szimpátia. Összhang nélkül nincs sikeres együttműködés!